Tallille on hyvä varata aikaa. Kannattaa saapua viimeistään 30min ennen tunnin alkua, jotta ehdit laittamaan hevosen valmiiksi. Hevonen tulee myös purkaa liikutuksen jälkeen, joten varaa 30min myös tunnin jälkeen.
TARVITSET:
Kelien mukaiset vaatteet. Mieluiten liikaa, kuin liian vähän. Vaihtohanskat ja villasukat ovat etenkin talvella hyvä olla mukana. Oma kypärä paras, mutta jos et sellaista vielä omista tallilla on tarjota lainakypäriä. Lainattavissa on myös saappaita ja raippoja.
KYLMÄN ILMAN VINKKI:
1. Jalkaan sukka 2. Sukan päälle muovipussi 3. Sinetöi koko komeus villasukalla
KUUMAN KELIN VINKKI:
Pukeudu ohueen pitkähihaiseen paitaan, esimerkiksi vanhaan kauluspaitaan.
Ps. Huomioithan, että meille tullessasi sinut tulee olla vakuutettu. Tarkistathan, että vapaa-ajan vakuutuksesi kattaa sekä ratsastuksen, että hevosten käsittelyn.
Tallissa ei ole jatkuvasti aikuisia valvomassa.
Kuvien/materiaalin kopioiminen kotisivuilta kielletty. Kuvien oikeudet Tero Luutikivi.
Web Design Suvi Karjalainen
Täällä ois yks kisaintoinen!!
Aattelin kehitellä myös koulukisat!
Jos saadaan ratsiryhmät täyteen voi taidonnäytteen tekijät tehdä ilmaisen suorituksen ja saan osallistumishinnat pidettyä matalina!
Mäkin olisin innostunut kisoista:)
Moona ois kans innostunu kisoista :)
Saimikin innostuisi kisoista ;-)
Täältä löytyis kanssa yks kisaintoinen :-D
Minä olisin myös kisaintoinen:)
Täällä myös yksi, joka haluaa kisata:)
Täälläkin yksi kisaintoinen:)
Vhän myöhässä vastailen mutta olisin myös kisaintonen:)